Gazetecilik sanatını hayata döndürün

– Blockchain Journalism

Gazeteciler İçin NFT Pazaryeri

Gazeteciliğin başının belada olduğu ve uzun zamandır böyle olduğu bir sır değil. Basılı reklam ve sınıflandırılmış reklam pazarlarını büyük ölçüde yok eden çevrimiçi alternatifler sayesinde, Türkiye’de ve dünyanın birçok yerinde tam zamanlı muhabirlerin sayısı 2008 ile 2020 arasında %26 düştü.

Yıllar boyunca, birkaç kripto projesi, çok az başarı ile gazetecilik için kapsamlı yeni modeller oluşturmaya çalıştı, çalışıyor.

Burada temel amaç, çatışma veya afet bölgelerindeki foto muhabirlerinin çalışmalarının NFT haline getirerek ve ardından buradaki pazar yerinden satarak finansal destek oluşturmalarına ve haklarını yönetmelerine yardımcı olmak.

Daha büyük haber kuruluşları, NFT’lerin onu kesinlikle kullanabilecek bir endüstri için önemli gelir elde edebileceğini zaten göstermiştir. Hem Time hem de Fortune, koleksiyon olarak hem hikayelerin hem de fotoğrafların NFT’lerinin satışından önemli meblağlar topladı. Özünde, NFT’lere işlevsel sözleşme ve lisanslama unsurları eklerken, büyük kuruluşların desteğine sahip olmayan bireysel muhabirler için bunu kolaylaştırmayı amaçlıyoruz.

Bu, gazeteciliği kurtarmayı ümit eden önceki kripto projelerinden çok daha odaklı ve temelli bir yaklaşım.

Bunun yerine, biz, kripto ve merkeziyetsiz altyapının açık avantajlar sunduğu çok daha dar bir soruna odaklanıyoruz. En büyük önceliğimiz, zor koşullar altında bile kullanım ve doğrulama kolaylığı için bir NFT sistemi oluşturmaktır. Sisteminin fotoğrafların kaynağını doğrulamak için kameralar tarafından gömülü meta verileri ve ayrıca katkıda bulunanların kötüye kullanım veya sahtekarlığı kontrol etmeye çalışması için bir itibar sistemi kullanmayı amaçlıyoruz.

Çevrimdışı ödemeler için özellikler ve kripto tabanlı ödemelerin temel bir avantajı olan sınır ötesi akışkanlık içeren Celo kripto ağında oluşturmayı planlıyoruz. NFT’lerin kendileri, merkezyetsiz Filecoin bulut depolama protokolü kullanılarak barındırılacaktır. Ayrıca lisans haklarının ve içerik kullanım yönergelerinin NFT’lere yerleştirileceğini ve bu anlaşmaların çatışma bölgelerinden müzakere edilmesinin böylecek karmaşıklığını azaltabileceğiz.

Tümü gazetecilerin kendi geri bildirimlerine dayalı olarak daha fazla özellik planlanmıştır. Kullanıcıların özellikle tehlikeli alanlarda birbirlerini uyarmalarına olanak tanıyan planlı bir acil durum uyarı sistemi içerir. Ayrıca, potansiyel olarak belirli projeler için topluluk komisyonları da dahil olmak üzere, gazetecilerin seyahatler için önceden ödeme yapmasına yardımcı olacak fon havuzlarını dahil etmeyi amaçlıyoruz.

NFT PAZARYERİ

blockchainjournalism Collection

NFT Haber

blockchainjournalism Collection

Blockchain Journalism