Dijital Para Birimi Hamlesi: Hükümetin Muhalifleri Bastırması İçin Yeni Aracı

Erdoğan
Erdoğan

Türkiye, 2023’te dijital bir kimliğe bağlı bir CBDC’yi piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu, hükümetin vatandaşların harcamalarını programlamasına ve kontrol etmesine izin verecektir. Otoriter devletler şu anda CBDC’leri benimseme yarışına öncülük ediyor.

Dijital kimliklerle birleştirilmiş bir CBDC (Merkez Bankası Dijital Para Birimi), finansal baskı için mükemmel bir araçtır. Türkiye bu konsepti 2023 gibi erken bir tarihte hayata geçirmeyi planlıyor. 

Geçen haftaki raporlara göre, Türkiye şimdi bir CBDC’nin girişini hızlandırıyor. Türkiye Merkez Bankası, dijital lirasını 2023’te piyasaya sürmeyi planlıyor.

Ancak bu aynı zamanda ülkenin dijital kimlik sistemine de bağlanacak ve merkez bankası tarafından işletilen FAST ödeme sistemi ile entegre edilecek.

Gazeteci ve siyasi yorumcu Peter Imanuelsen, 30 Ekim’de bir tweet’inde endişelerini dile getirerek bu gelişmeyi küresel komünizm olarak nitelendirdi.

Türkiye şu anda %80’in üzerinde bir enflasyonla karşı karşıya. Bir CBDC, devletin onları kontrol etmesine yardımcı olabilir.

Bir CBDC, finansal özgürlüğün sonu anlamına mı geliyor?

Bu kontrol düzeyi, hükümetin kimin neyi ne zaman harcayacağını programlamasını sağlar. Kimliğe bağlı bir sistem, her bir bireyi paralarını özgürce elden çıkarma yeteneğinden mahrum edebilir.

Bu ayın başlarında, Uluslararası Para Fonu (IMF), CBDC’lerin programlanabilirliğini finansal katılım için bir fırsat olarak lanse etti. 

Cato Enstitüsü’nün Parasal ve Finansal Alternatifler Merkezi’nde politika analisti olan Nick Anthony, CBDC’lerin benimsenmesine karşı uyarıda bulundu. Bu yılın başlarında, bir CBDC’nin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her bir finansal mahremiyet parçasını da ortadan kaldıracağını belirtti.

Imanuelsen uyarısında bir adım daha ileri gitti, hatta dijital kimlik bağlantısından sonra sıranın karbon izleyiciler olabileceğini iddia etti. Bu, devletin her bir kişinin CO₂ ayak izini izlemesini ve uygun gördüğü şekilde kontrol etmesini sağlayacaktır .

Daha önceki bir raporda İsveç’te karbon limiti aşıldığında kendini otomatik olarak bloke eden bir kredi kartına işaret etmişti. 

Merkez Bankası Dijital Para Birimi: Bastırma Aracı

Bir ID’ye bağlı bir CBDC, otoriter devletlerin muhalifleri ve hükümetin muhaliflerini bastırması için mükemmel bir araç olabilir.

Bu, Çin, İran, Suudi Arabistan, Suriye, Tayland ve Laos gibi otoriter rejimine sahip ülkelere büyük fayda sağlayacaktır. Orada, hükümet karşıtı görüşlerin yayılması tutuklama için yeterli sebeptir.

Atlantik Konseyi’ne göre, bu ülkelerin çoğu halihazırda CBDC’ler geliştiriyor veya pilot uygulama yapıyor.

Ayrıca, kimliğe bağlı ulusal bir dijital para birimi de yabancıların onu kullanmasını engelleyecektir . Birçok ülkede bu kişilerin kimlik kartı alması zaten zor. Ancak kimliğin sayısallaştırılması süreci daha da zorlaştıracaktır.

Dünya Gizlilik Forumu, dijital kimlik kartlarına sahip ülkelerin bir listesine sahiptir ve birçoğunun (özellikle Afrika ve Asya’da) ayrıca biyometrisi vardır.

Bir CBDC, nüfusu kontrol etmek için en son hükümet aracıdır ve finansal özgürlüğümüzü daha da aşındırır. Dünyanın daha otoriter devletlerinin bu tür sistemleri geliştirmede ön saflarda yer alması tesadüf değildir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Sansür Direnci Nedir?

Next Article

Blockchain, gazeteciliği kurtarabilir mi?

Related Posts
Total
0
Share