Blokzinciri, gazeteciliği girdiği çıkmazdan kurtarabilir mi?

Blockchain Journalism
Blockchain Journalism

Geleneksel gazetecilik bugün hiç olmadığı kadar zor durumda. Blokzinciri gibi yeni teknolojiler, gazeteciliğin girdiği çıkmazdan kurtarabilir mi?

Gazetecilik, dijital haber çağında yolunu bulmakta zorlanıyor. Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan son araştırmaya göre, son 25 yılda gazetelerin tirajları neredeyse yarı yarıya azaldı ve bununla beraber reklam geliri de oldukça azaldı. Okuyucuların hızlı ve ücretsiz içerik talep ettiği bir dönemde, basılı ve çevrimiçi haber odaları kaynak yaratmanın yeni yollarını arıyor.

Teknoloji ve medya uzmanlarına göre ise içerik dağıtımından kaynak yaratmaya kadar her şey için kullanılan blokzinciri, medyada güçlü bir potansiyele sahip olabilir.

Neden blokzinciri?

Blokzinciri ile merkeziyetsiz kontratlar sayesinde, güvenilir kontroller sağlanabilir ve içerikler doğrulanabilir. Aynı platform yapısı ile potansiyel olarak içerik dağıtmaya, gazetecilere ödeme yapmaya ve daha başka şeyler yapmaya yardımcı olabilir.

Gazeteciliğin geleceğini şekillendirme iddiasıyla daha önce ortaya çıkan Civil başarısız oldu. Civili haber odalarını kriptopara birimleri ile finanse etmeyi planlayan bir platform oluşturmayı amaçladı. Etkiliyeci olan bu girişim, Associated Press ve Forbes dahil olmak üzere birçok haber kurumu ile ortaklıklar kurdu.

Merkeziyetsiz, blokzinciri tabanlı bir protokol kullanan Civil, yayıncıların içeriklerini lisanslamalarını ve içeriklerinden para kazanmalarını ve ayrıca makalelerin izinsiz kullanıldığında izini sürmelerini kolaylaştırmayı hedefliyordu. Amaç, sahte haberlerle mücadele etmek ve gazetecilerin içeriği doğrudan okuyuculara dağıttığı reklamsız bir ekonomi yaratmaktı ama başarısız oldu.

Emre Ekinci: Civli iddialı bir fikirdi

Data Union kurucusu Emre Ekinci, “Medya sektörünün ilk blokzinciri girişimlerinden biri olan Civil blokzincirinin henüz tam olarak algınlanmadığı bir dönemde iddialı bir fikir ile başladı. Sonuçları tüm medya tarafından ilgiyle takip ediliyor ama başlamadan bitti. Aslında Civil’in üç yıllık ömrü boyunca birçok başarıya imza attı ama çok zamansız bir proje olarak başladı. Henüz çok erkendi.” dedi.

Data Union kurucusu Emre Ekinci

“Şirket suçu, ICO’ları satın almak için gereksiz yere karmaşık bir sürece yükledi ve daha sonra yeniden deneme sözü verdi. Ancak sonuç değişmedi. Kriptopara birimi dünyasında hız kazanmak için mücadele eden bir medya blokzinciri projesi için çok kötü bir başlangıç oldu.”

Belki on yıl içinde blokzinciri ile gazetecilikte birbirine hizmet edecek

“Blokzinciri ve gazetecilik terimleri bana hala teknik olarak her ikisine de düşkün olduğunuz ancak birlikte ne yapabilecekleri hakkında hiçbir fikrimizin olmadığı romantik bir çifti hatırlatıyor. İnternetin ilk prototipi ile ilk web tarayıcısı arasında kırk yıllık bir zaman dilimi vardı. Transistörün icadı ile transistörlü radyoda ilk büyük ticari uygulaması arasında yedi yıllık bir zaman dilimi vardı. Belki on yıl içinde blokzinciri ile gazetecilikte birbirine hizmet edecek bir düzeye gelecektir.”

“Blokzinciri gazetecilik için bir devrim yaratacak mı? Kim bilir? Blokzinciri ile ilgili her şeye yatırımcı iştahı, bir deneme yanılma yolunu teşvik edecektir. Bu fikirlerin birçoğunun kısa süre içinde anlamsız olduğunu kanıtlaması kaçınılmazdır. Ancak bu deney aşamasının doğası da budur.”

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Dezenformasyon

Blockchain Dezenformasyon İle Mücadele Edebilir Mi?

Next Article

IPFS nasıl kullanılır?

Related Posts
Total
0
Share