Blockchain Teknolojisiyle Yanlış Bilgiyle Mücadele Edebilir miyiz?

Times’ın Araştırma ve Geliştirme ekibi, gerçeği ilerletmek için kullanılmalarını sağlamaya yardımcı olmak için haber fotoğraflarının meta verilerini ortaya çıkarmak için bir deney yaptı.
Resim: The New York Times
Resim: The New York Times

Bir haber fotoğrafı, kameradan yayına giden yolculuğunu yaparken birçok cihazdan, teknolojiden ve insandan geçer. Bu yolculuktaki her adım, fotoğrafta tasvir edilen kişi veya olayın doğruluğunu ve doğruluğunu sağlamak için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, fotoğraf internete düştüğünde, birkaç dakika içinde herhangi bir yerde olabilir.

The New York Times’daki Araştırma ve Geliştirme ekibi, çevrimiçi yanlış bilgi sorununu ele almak için bir dizi farklı çözüm araştırıyor. 

Blockchain, birden çok kuruluşun paylaşılan bir veritabanından okuma ve yazma yapmasına izin veren bir veritabanı teknolojisidir. Bu değişiklikleri, aksi takdirde “defter” olarak bilinen bir eylem günlüğünde izler.

Simüle edilmiş bir sosyal medya akışında bir haber fotoğrafının meta verilerini veya görüntü dosyalarında bulunan gizli bilgileri ortaya çıkarmak için blok zincirden yararlanan bir prototip oluşturdu. Fotoğrafçının adı ve fotoğrafta gösterilen konum gibi görünür bağlamsal bilgilerin, okuyucuların sosyal ağlarındaki haber fotoğraflarının güvenilirliğini daha iyi ayırt etmelerine yardımcı olup olmayacağını görmek istedi.

Bir fotoğrafın çekilmesinden yayınlanmasına kadar olan her şeyi fotoğraf meta verileri biçiminde kaydetmenin ve bu bilgileri sosyal medya platformlarında göstermenin mümkün olup olmadığını görmek istedi.

Prototip için, teorik haber kuruluşlarından oluşan özel bir ağ ve veri tabanı ile defterin sahipliğini paylaşan simüle edilmiş bir sosyal medya platformu oluşturuldu. Ağın bir parçası olan haber kuruluşları, veritabanındaki fotoğraf meta verilerinde değişiklik yapabilir. Defter, zamanın ve değişikliklerin yazarının şeffaf bir kaydının olmasını sağlamıştır.

Bu teknolojiye yönelik vizyonunu gerçek dünyada başarılı bir şekilde uygulayabilsek, bir sosyal medya kullanıcısının, polis ve protestocular arasındaki bir tartışmanın viral bir fotoğrafının, tanıdık olmayan bir Facebook hesabının yayınlandığı yer ve zamanda gerçekten olup olmadığını hızlı bir şekilde doğrulamasına olanak sağlayabilirdi.

Bir haber kuruluşunun bir fotoğrafın kaynak bilgisinden haberdar olduğu ve fotoğrafı bir makalede yayınlamaktan sorumlu olduğu basit bir senaryoya odaklandı. Üç ağ üyesi kuruluş veya “düğüm” içeren bir blockchain ağı oluşturdu: iki teorik haber kuruluşu (Yerel Gazete ve Ulusal Haberler) ve bir sosyal medya kuruluşu (Sosyal Medya Platformu).

Bu düğümlerle, iki farklı haber kuruluşu fotoğrafları çalıştırabilir ve ilişkili meta verilerini güncelleyebilir; haber kuruluşları aynı fotoğrafı farklı yazılarda yayınlayabilir; ve sosyal medya platformu tüm fotoğraf geçmişine ve yayınlama bilgilerine erişebiliyordu.

Prototip için bunu çok basit tuttular: Kullanımları onaylamak için yalnızca bir başka kuruluşa ihtiyaç vardı ve her kullanım otomatik olarak onaylandı. Örneğin Local Gazette, blockchain üzerindeki veri tabanına yeni bir fotoğraf eklemek istediğinde, National News’ten izin almak zorundaydı. Ancak National News, gerçeği veya doğruluğu fiilen kontrol etmeden işlemi otomatik olarak onayladı.

Farklı siyasi görüşlere sahip kişilerle 34 kullanıcı araştırması görüşmesi yaptıktan sonra, görüşmelerimizdeki kişilerin bir fotoğraf hakkında en yararlı bulduğu, fotoğrafı kimin çektiği ve nerede çekildiği gibi bağlamsal bilgilerin bir listesini buldu.

Bu alıştırma, blok zinciri veri tabanımızda meta verileri bir fotoğraf kaydı biçiminde depolamak için bir veri modeli oluşturmamıza yardımcı oldu.

Görüştükleri kişiler, bir fotoğrafın kökenini öğrenmenin yanı sıra, fotoğrafın nerede yayınlandığı ve ona hangi alt yazıların yazıldığı gibi yayın tarihini de öğrenmek istediklerini belirttiler.

Associated Press veya Reuters gibi haber servisleri genellikle birden fazla haber kuruluşuyla çalıştığından, birçok farklı haber makalesinde tek bir fotoğraf yayınlanabilir. Bunu göz önünde bulundurarak, veri modelimizde bir fotoğrafın etrafındaki yayınlama bilgilerini takip etmemizi sağlayacak ayrı bir yayınlama kaydı oluşturdu.

Prototip kullanıcılarla test ederken, bir sosyal medya akışındaki fotoğraflar hakkında bilinçli kararlar vermelerine etkili bir şekilde yardımcı olduğu ortaya çıktı. Ancak daha fazla araştırma ve keşif yapılması gerekiyor.

Bir blockchain çözümünün gerçeğe dönüşmesi için, çeşitli mali ve teknik kaynaklara sahip haber kuruluşlarının katılabilmeleri gerekir. Giriş engellerini azaltmanın yollarını bulmak, gelecekteki keşiflerin temel bir bileşenidir.

Bu deney bize sosyal medya akışlarındaki güvenilir, bağlamsal bilgilerin gücü hakkında çok şey öğretti, ancak bunun gibi bir şeyin tam olarak gerçekleştirilebilmesi için daha gidilecek çok yol var. Bununla birlikte, haber fotoğraflarındaki yanlış bilgilere karşı mücadeleye yardımcı olmak için blockchain kullanmak için büyük bir fırsat var. Herhangi bir ağda olduğu gibi, yalnızca katılımının boyutu kadar güçlüdür.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Google Artık Manipüle Edilmiş Fotoğraflar için Doğruluk Kontrollerini Öne Çıkarıyor

Next Article

Deepfake'lerin Yükselişi Siber Güvenliğin Geleceği İçin Ne Anlama Geliyor?

Related Posts
Total
0
Share