Blockchain, gazeteciliği kurtarabilir mi?

Günümüz gazeteciliği, insanlara doğru ve dürüst haber kapsamı sunmayı zorlaştıran birçok zorlukla karşı karşıya. Blockchain, gazeteciliğin güvenilirliğini ve itibarını geri kazanmasına yardımcı olacak güce sahip mi?

Dijital çağ, gazetecilere pek çok yeni olanakların yanı sıra yeni sıkıntılar da getirdi. İnternete evrensel erişimle birlikte haberlere yönelik tutumlar değişti ve gazetecilik endüstrisindeki genel akış tamamen değişti. Gazetelerin web siteleri ve sosyal medya gibi haberleri yaymak için daha etkili kanallarla, okuyucuların dikkati ve sponsorlara bağımlılığı için büyük bir rekabet geldi.

Blockchain, medya endüstrisini yavaş yavaş fethediyor ve iş akışının güvenilirliğini ve şeffaflığını artırmayı vaat ediyor. Medya ve eğlence alanındaki küresel blockchain pazarının 2023 yılına kadar 1 milyar dolar değerinde olması bekleniyor.

Blockchain, gazetecilerin işlerini daha verimli ve tutarlı hale getirmelerine, reklamlara bağımlılıklarını azaltmalarına ve yine de bir izleyici çekmelerine yardımcı olabilir mi? 

Gazeteciliğin karşılaştığı en büyük zorluklar nelerdir?

Küreselleşme ve yüzlerce yayıncı ve medya kuruluşu ile rekabet ederken muazzam miktarda haber alma ihtiyacı, gazetecilik alanında büyük bir gerilim yaratıyor. Muhabirler, yalan haber akışı, reklamcıların çıkarlarını karşılama ihtiyacı, medya konsolidasyonu, sansür ve ifade özgürlüğünün bastırılması gibi zorluklarla mücadele ediyor. Gelin bu zorluklara daha yakından bakalım.

 • Sahte haberler – yanlışlıkla veya kasıtlı olarak, gazeteciler genellikle adı geçen taraflar için itibar felaketine yol açabilecek sahte bilgiler yayarlar. Rakamlar çok şey anlatıyor İnternet kullanıcılarının %86’sı sahte haberlerle kandırıldıklarını kabul ediyor. Haberleri o anda ve orada yayınlama zorunluluğu, durumu daha da kötüleştiriyor ve muhabirlerin gerçek kanıtları toplaması ve konuyla ilgili kapsamlı bir araştırma yapması için çok az zaman bırakıyor. Bu, sık sık hatalara, yanlış bilgilere ve sonuç olarak izleyicide güven eksikliğine yol açar.
 • Kâr marjı — çalışmaya devam etmek için yayıncılar, reklamverenleri memnun etmeli ve düşük kaliteli ve değerli olsalar bile ürün ve hizmetlerini tanıtmalıdır. Ayrıca, sponsor şirketler için olumsuz olan bilgiler kasıtlı olarak çıkarılabilir veya değiştirilebilir.
 • Medya konsolidasyonu — bu son derece rekabetçi ortamda hayatta kalamayan bağımsız haber sağlayıcılar, büyük medya holdingleri tarafından yutuluyor. Bu, haber konularında daha az çoğulculuğa, taraflı habercilikte artışa ve daha az yerel habere yol açar.
 • Sansür — birçok ülke gazetecilerin belirli konuları ele almasına ve yayın şirketlerini kapatarak, basın kimlik bilgilerini geri alarak ve hatta hapis cezasına çarptırarak onları cezalandırmasına izin vermiyor. Gazetecileri Koruma Komitesi’nin araştırmasına göre , 2021’de 293 gazeteci hapse atıldı ve en az 24 gazeteci öldürüldü. Bu tür koşullar, kışkırtıcı olarak görülebilecek herhangi bir şeyi yayınlamayı son derece tehlikeli hale getiriyor.

Blockchain gazeteciliğin sorunlarını nasıl çözüyor: Temel kullanım örnekleri

Sahte haberlerle savaşmak için gazetecilikte blockchain kullanımı

Blockchain, gazeteciliğin karşılaştığı en büyük zorluklardan bazılarına çözümler getiriyor. Gazeteciliğin blockchain teknolojisiyle işbirliği yaptığında ortaya çıkabilecek faydaların bir özetini burada bulabilirsiniz.

Yazarlar için kripto ödemeleri

Okurlardan ve takipçilerden gelen teşvikler, gazetecilerin daha iyi araştırma yapma ve yazma motivasyonunu artırabilir. Kripto para birimleri ile okuyucular, aracıları atlayarak doğrudan yazarlara para gönderebilir. Bu, yalnızca içeriğin kalitesini artırmakla kalmaz, aynı zamanda bağımsız yayınları ve tartışmalı konuları kapsayanları desteklemek için de harika bir seçenektir.

Yazarlar doğrudan izleyicileri tarafından destekleniyorsa, reklam verenlerden gelen paraya çok daha az bağımlı hale gelirler. Sonuç olarak, medya kuruluşları hangi tanıtım kampanyalarına evet, hangilerini reddedeceklerini seçebilirler.

Okuyucu girişi için teşvikler

İyi gazeteciler her zaman güvenilir bilgi kaynaklarına ve çok sayıda insan kanıtına ihtiyaç duyar. Bu nedenle, bildiklerini isteyerek paylaşan ilgili okuyuculara sahip olmak çok önemlidir. Ve kripto paralar veya jetonlar şeklindeki teşvikler, okuyucu katılımını teşvik etmek için harika bir seçenektir. Sadece bilgi verenler için değil, aynı zamanda yorum bırakmak veya bir makaleyi paylaşmak için bir motivasyon aracı olarak da işe yarayabilir.

Kalıcı arşivler

Her yıl yayınlanan yüzlerce makale ve haber ile insan faktörü, kırık linkler veya web sitesi arızası nedeniyle bazı orijinal parçaları kaybetmek kolaydır. Ancak blockchain gazetecilik platformlarında yayınlanan tüm haberler sonsuza kadar orada kalır ve gerektiğinde kolayca erişilebilir. Dahası, hiç kimse blok zincirindeki hiçbir şeyi gizlice değiştiremez, bu nedenle tüm veriler değişmez bir şekilde saklanır ve kurcalamaya karşı korumalıdır.

NFT olarak makaleler

Değişmez token teknolojisi, gazetecilere iki değerli fayda sağlar. İlk olarak, makaleniz tokenleştirildikten sonra, adınız sonsuza kadar ona bağlanır. Bu nedenle, birisi izniniz olmadan kullanmaya karar verirse, sahibi olduğunuzu kanıtlamak kolay olacaktır. İkincisi, gazetecilik NFT’leri sadık okuyuculara satılabilir, böylece ek gelir elde edilir ve hedef kitlenizle olan ilişki güçlendirilir.

Bir web haber platformu olan Quartz, makalelerinden birini NFT olarak sattı ve 1.800 $ gelir elde etti. Dahası, bu NFT’nin her ikincil satışının değerinin %10’unu kazanacaklar.

İfade özgürlüğünün geliştirilmesi

Blockchain platformları merkezi olmadığı için hiçbir otorite herhangi bir haber veya makalenin yayınlanmasını yasaklayamaz. Ayrıca böyle bir platform hükümet talep etse de kapatılamaz. Bu, yazarların önemli hikayeleri ve olayları ele almalarını sağlayarak konuşma özgürlüğüne büyük ölçüde katkıda bulunabilir.

Sahte haberlerle mücadele

Blockchain haber platformları, sahte haberlerin yayılmasını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir. Blok zinciri içerik dağıtımı ile makaleler değişmez meta veriler içerir, bu nedenle bazı haberler sahte olduğu ortaya çıkarsa, yazar kolayca izlenebilir ve orijinal parçayı değiştirme fırsatı olmadan dezenformasyonla suçlanabilir. Bu, gazetecilerin kariyerlerine ve itibarlarına mal olabileceği için kontrolsüz veya yanıltıcı açıklamalar yapmadan önce iki kez düşünmelerini sağlayacaktır.

Güvenilir veritabanları

Blockchain, daha sonra haber parçaları ve makalelerde atıfta bulunulabilecek ve alıntı yapılabilecek farklı konularda doğrulanmış ve güvenilir veri ve bilgilerden oluşan veritabanları oluşturmak için kullanılabilir. Platformun türüne bağlı olarak genel veya özel bu veritabanlarına erişim, hassas bilgileri korumak için özelleştirilebilir.

Gazetecilikte blockchain sınırlamaları

Gazetecilikte blok zincirinin geniş çapta benimsenmesi, düzenleme eksikliği, iş akışlarını değiştirme ve ekipmanı değiştirme ihtiyacı ve en önemlisi, insanların çoğunluğu arasında teknolojiyi anlama eksikliği gibi faktörler nedeniyle sınırlıdır.

 • Düzenleme eksikliği – ne yazık ki, kripto paralar ve NFT’ler gibi blok zinciri tabanlı varlıkların nasıl ele alınacağı ve bunlara hangi düzenleyici önlemlerin uygulanacağı konusunda hala bir fikir birliği yok. Bu varlıklar nelerdir? Açık kuralların ve standartların olmaması, etkili bir iş akışının sürdürülmesini zorlaştırır.
 • Ekipman ve eğitimli personel — blok zinciri teknolojisi karmaşıktır ve belirli yetkinlikler ve uzmanlık gerektirir. Bunun da ötesinde, blockchain işlemleri hızlı ve kusursuz bir şekilde işlemek için güçlü ekipman gerektirir. Hem insanları eğitmek hem de iyi bir teknoloji edinmek oldukça maliyetli olabilir. Teknolojinin mevcut sistemlere entegrasyonu da zaman ve çaba gerektirecektir.
 • Fikri insanlara yaymak – blockchain küresel bir moda haline gelmesine rağmen, insanların çoğu hala nasıl çalıştığını ve değerinin nerede olduğunu anlamıyor. Bir ankete göre, ABD’li yetişkinlerin sadece %25’i blockchain’in gerçekte ne hakkında olduğunu biliyor. Farkındalık ve ilginin yaygınlaşması için bir süre geçmesi muhtemeldir.

Bununla birlikte, giderek daha fazla büyük işletme, blok zincirinin değerini çalışma süreçlerine dahil ederek kabul ettikçe ve teknoloji hakkında bilgi yaymaya daha fazla önem verildikçe, bu sorunlar yakında çözülecektir.

En iyi blockchain gazetecilik platformları

Blockchain tabanlı gazetecilik uygulaması

Halihazırda blockchain üzerinde çalışan birkaç gazetecilik platformu var. En iyi 3 projeye bir göz atalım: Popula, Mindzilla ve Trueinchain.

Popula

Popula, iş akışını geliştirmek için blok zinciri kullanan bir web haberleri, sanat ve kültür dergisidir. Popula’da favori yazarlarınıza Ethereum kripto para biriminde (ETH) bahşiş verebilirsiniz. Platforma yorum bırakmak için ayrıca Ether’de 5 sentlik bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu şekilde Popula, platformu reklamsız tutmak için yeterli sermayeyi artırmanın yanı sıra konuşmaları trollerden ve sahtekarlardan korur. Dergi ayrıca arşivini blok zincirinde saklayarak değişmez ve kalıcı hale getirir.

Mindzilla

Mindzilla, blockchain ve yapay zeka teknolojilerinden yararlanan bir haber platformudur. Mindzilla, kurumları platformda kendi araştırmalarını yayınlamaya teşvik eder ve bireyleri faydalı içgörüleri paylaşmaya motive eder. Platform, katkıda bulunanlar için belirteç tabanlı bir finansman modeline sahiptir.

Ayrıca, Mindzilla’nın AI sistemi, insan yargısı ve önyargısından bağımsız bir süreç kullanarak bilgilerin alaka düzeyini ve doğruluğunu belirleyerek yanlış bilgilerle mücadele eder.

Trueinchain

Trueinchain, sahte haberlerle savaşmak için blockchain kullanıyor. Platform, katkıları için teşvik edilen ve ödüllendirilen bir hata yapanlar topluluğu toplar. Trueinchain ile sahte olduğunu düşündüğünüz haberleri şikayet edebilirsiniz. Haberin bağlantısını eklediğiniz yeri doldurmanız ve size neden sahte göründüğünü açıklayan bir yorum eklemeniz için bir form var.

Blockchain tabanlı bir gazetecilik platformuna nasıl başlanır?

Blockchain’i gazetecilik temelli bir projeye başarılı bir şekilde dahil etmek için aşağıdaki soruların cevaplarını bulmak gerekir:

 • Blockchain, projenin genel stratejisine nasıl uyacak? Hangi özel sorunları çözmek istiyorsunuz?
 • Projenizin hedefleri nelerdir? Blok zincirini yalnızca güvenli depolama ve bakım için mi kullanacaksınız yoksa kripto teşvikleri veya NFT’ler gibi diğer olasılıklardan da yararlanacak mısınız?
 • Ekipman ve eğitim için yeterince büyük bir bütçeniz var mı?
 • Projeyi güçlendirmek için hangi blok zincirini seçeceksiniz? Örneğin, Ethereum en popüler olanıdır, ancak Flow ve Cardano çok daha hızlı işlem hızına sahiptir.
 • Ne tür bir platform olacak – özel mi yoksa herkese açık mı yoksa ikisinin bir kombinasyonu mu?

Bu kadar karmaşık ve sofistike bir teknolojiyle sorunsuz ve düzgün çalışmayı sağlamak için blok zinciri çözümleri oluşturma konusunda engin deneyime sahip bir ekip seçin ve yalnızca spesifikasyonlarınızı takip etmekle kalmayacak, aynı zamanda yol boyunca tavsiye ve rehberlik de sağlayacaktır. Geliştiricilerin portföyünü kontrol etmenizi ve kemerlerinin altında hangi blockchain projelerine sahip olduklarını görmenizi öneririz. Yenilikçi fikirler ve profesyonel insanlar mükemmel bir kombinasyondur.

Dijital çağ, gazeteciliği birçok yönden zorluyor, ancak aynı zamanda yeni çözümler de sunuyor. Blockchain en ilginçleri arasındadır. Bu teknoloji ile gazeteciler, reklama bağımlılıklarını azaltarak, okuyucu-yazar ilişkilerini geliştirerek, sonsuz arşivleri koruyarak ve sahte haberler ve sansürle mücadele ederek makalelerinin kalitesini önemli ölçüde artırabilir.

Böylesine etkileyici bir uygulama havuzuyla, hem gazetecilerin hem de okuyucuların bu işbirliğinden faydalanmasıyla, gazetecilikte blockchain’in geleceği güvence altına alınmış görünüyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Erdoğan

Dijital Para Birimi Hamlesi: Hükümetin Muhalifleri Bastırması İçin Yeni Aracı

Next Article

Blockchain Gazeteciliği'nin Medya Endüstrisindeki Potansiyeli

Related Posts
Total
0
Share